flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вища рада правосуддя затвердила Щорічну доповідь за 2019 рік «Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні»

22 квітня 2020, 14:27

Вища рада правосуддя на своєму засіданні 9 квітня 2020 року затвердила Щорічну доповідь за 2019 рік «Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні».

Документ протягом семи днів буде оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя та на веб-порталі «Судова влада України».

У Доповіді міститься аналіз типових випадків втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя у 2019 році та правових позицій, сформованих Вищою радою правосуддя за результатами розгляду повідомлень суддів про втручання у їхню діяльність.

З початку ведення реєстру повідомлень про втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя до нього внесено 1220 таких повідомлень, зазначено у Доповіді. У 2016 році до реєстру було внесено 23 повідомлення, у 2017 році – 312, у 2018 році – 436, у 2019 році – 450.

Найбільш поширеними ситуаціями, які розцінюються як загроза незалежності судової влади, є:

  • втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя з боку правоохоронних органів;
  • втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя з боку народних депутатів, депутатів місцевих рад, інших представників органів державної влади та місцевого самоврядування;
  • втручання адвокатів у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та протиправний тиск;
  • порушення порядку в судовому засіданні, зрив судових засідань, блокування судів;
  • висловлення погроз на адресу суддів;
  • фізичний тиск на суддю або членів його родини, пошкодження майна суддів, судів;
  • поширення неправдивої інформації щодо суддів тощо.

Втім, втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя є не єдиним чинником, що позначається на стані суддівської незалежності. Значною мірою на нього впливає кадровий дефіцит у судовій системі, недотримання строків кваліфікаційного оцінювання суддів, неналежне фінансове забезпечення діяльності судової влади, відсутність взаємодії між Верховною Радою України та Вищою радою правосуддя при розгляді обов’язкових консультативних висновків ВРП щодо проектів законів про судоустрій і статус суддів та інше.

Основні гарантії суддівської незалежності у Доповіді проаналізовані у контексті вітчизняного законодавства та міжнародно-правового регулювання. Незалежність суддів при здійсненні правосуддя та заборона впливу на них у будь-який спосіб передбачені та гарантуються Конституцією України й законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про Вищу раду правосуддя», «Про забезпечення права на справедливий суд», «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», «Про очищення влади». Європейські стандарти незалежного суду визначені в Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів, Європейській хартії про статус суддів, Великій хартії суддів, документах Консультативної ради європейських суддів та Венеціанської комісії, а також у рішеннях Європейського суду з прав людини.

Підготовка Щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні є одним із завдань Вищої ради правосуддя, передбачених законом «Про Вищу раду правосуддя». Цей документ, що складається вже третій рік поспіль, слугує індикатором поточного стану суддівської незалежності та дає можливість виявити проблеми у цій сфері для вироблення способів їх вирішення.

 

За інформацією прес-центру судової влади України